Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի Հայաստանի Հանրապետության հետ միջխորհրդարանական կապերի խմբի անդամները դատապարտում են 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ի գիշերն Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ ռազմական հարձակումը: Լուրջ մտահոգություն է հայտնվում Տավուշի, Գեղարքունիքի, Արարատի, Վայոց Ձորի, Սյունիքի մարզերում խոշոր տրամաչափի սպառազինության, հրետանու, ԱԹՍ-ի օգտագործման վերաբերյալ հաղորդումների կապակցությամբ, որոնք ուղղված են ինչպես ռազմական, այնպես էլ քաղաքացիական օբյեկտներին եւ հատուկ նշանակության ենթակառուցվածքներին:
Ընդգծվում է, որ Հայաստանի տարածքի բնագծային խախտումները, ռազմական ուժի կիրառումը կամ դրա սպառնալիքը կոպտորեն խախտում են միջազգային իրավունքը եւ անթույլատրելի են: Այդ ագրեսիան խարխլում է հակամարտության խաղաղ, կայուն եւ համապարփակ լուծման եւ հարավկովկասյան պետությունների հաշտեցման համար պայմանների ստեղծման առաջնահերթությունը, նրանց անվտանգության եւ բարգավաճման համար բացված պատմական հնարավորությունը եւ նպաստում է ամբողջ տարածաշրջանի եւ նրա պետությունների ճակատագրերը շահարկելուն:

Заявление депутатской группы дружбы Литва-Армения Сейма Литвы
Члены группы по межпарламентским связям Сейма Литовской Республики с Республикой Армения осуждают военное нападение Азербайджана на Армению в ночь на 13 сентября 2022 г. Серьезную озабоченность вызывают сообщения о применении в Тавушской, Гегаркуникской, Араратской, Вайоцдзорской и Сюникской областях крупнокалиберного оружия, артиллерии и БПЛА, нацеленных как на военные, так и на гражданские объекты и  инфраструктуры спецназначения.
Подчеркивается, что нарушения рубежей Армении, применение военной силы или ее угроза грубо нарушают международное право и являются неприемлемыми. Эта агрессия подрывает приоритет создания условий для мирного, стабильного и всеобъемлющего урегулирования конфликта и примирения стран Южного Кавказа, открывшуюся историческую возможность для их безопасности и процветания, способствует манипулированию судьбами всего региона и его государств.